Fotokapan nedir? Hangi amaçla kullanılmaktadır?

Fotokapan nedir? Hangi amaçla kullanılmaktadır?

Fotokapanlar, arazi koşullarında güvenlik sağlamak, yaban hayatını gözlemlemek ve türlerin gelişimini kayıt altına almak amacıyla kullanılan bir görüntüleme sistemidir. Ülkemizde güvenlik ihtiyacı olan arazilerde hırsızlık önleme, terör ve kaçakçılıkla mücadele, orman ve doğa koruma gibi amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle ormanlık alanlarda, dağlık bölgelerde ve sulak alanların yakınlarında kurulan fotokapanlar, araştırmacıların ve kamu kurumlarının araştırmalarına önemli bir boyut kazandırırken, güvenlik ihtiyacı ile kullanan kişilere de hırsızlık ve talan engelleme konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.

Fotokapan aracılığıyla yapılan çalışmalar sayesinde insan faktörünün çalışma sahasına etkisi mümkün olduğunca en az seviyeye indirgenir. Bu da yaban hayvanlarının davranışları üzerindeki insan etkisinin azaltılıp çalışma sahasından daha sağlıklı veri alınmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca hırsızlığa karşı alınan önlemlerde şebeke elektriği vb. ihtiyaçları ortadan kaldırarak kolay kurulan, kolay taşınabilen bir çözüm haline gelmiştir.

Elde edilen kayıtlara ait tarih, saat ve konum gibi bilgilerin net olarak bilinmesi, vahşi yaşam gözlemde türlerin hareket ve geçiz zamanları konusunda bilgi verirken güvenlik amacıyla kullanımlarda istenmeyen olayın gerçekleştiği zamanı yetkili kurumların kesin olarak belirlemesini sağlamaktadır.

HANGİ AMAÇLA KULLANILMAKTADIR?

Harekete ve ısıya duyarlı sensör sayesinde sistemin tetiklenerek fotoğraf çektiği fotokapanlar arazide aşağıda belirtilen amaçlar ile kullanılabilir.

  • Hırsızlık, talan, kaçakçılık, terör gibi güvenlik konularında delil elde etme
  • Hedef hayvan türlerin çalışma alanındaki varlığının belgelenmesi
  • Çalışma alanında var olan türlerin yıllar itibariyle nüfus değişiminin izlenmesi
  • Büyük memeli türlerinin aktivite desenlerinin ortaya konulması
  • Birey teşhisi yapılarak hedef türün alandaki nüfus durumu hakkında tahminlerde bulunulması
  • Bir türün birden çok alanda izlenilmesi 

AVCILIK

Fotokapanlar, diğer işlere odaklanmak zorunda kaldığında avcılara bilgilendirme sağlar.

Diğer outdoor sporlarda olduğu gibi avcılık da yüksek kalitede ekipmanlar ve sürekli dikkat ve konsantrasyon ve tecrübe gerektiren bir spordur.

Avınız ve av meranız hakkında detaylı bilgi sahibi olmak başarılı bir av için hayati önem taşır.

Profesyonel avcılıkta fotokapan kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Av sahalarının takibi, av hayvanı tür ve cins tespiti, av hayvanlarının alışkanlıklarını izlemek amacı ile kullanılan fotokapanlar sezon dışı aktivitelerinizde de populasyonun sürekli kontrol altında tutulması bakımından oldukça sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle GSM şebekesi üzerinden anlık bilgi gönderimi yapabilen modellerin gelişmesi ile av meraları üzerinde yüksek kontrol sağlayan fotokapanlar ile başarı şansınızı artıracaksınız.

KORUMA ve GÜVENLİK UYGULAMALARI

Ülkedeki yaban hayvan çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmaları, oldukça önemli bir konudur.

Tabiat alanlarında çeşitli yerlere yerleştirilen fotokapanlarla yaban hayatı hakkında pek çok bilgiye ulaşabiliyor.

Yerleştirilen fotokapanlar büyük memeli popülasyonlarının izlenmesi ve yaşadıkları çevreye etkilerinin araştırılması, insan-yaban hayvanı çatışmasının sebeplerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması, türlerin belirli alanlarda varlık/yokluk durumlarının araştırılması, kaçak avcılık ve karayollarında yer alan önemli geçiş noktalarının yaban hayvanlarınca kullanılma sıklığının tespiti gibi hususlarda pek çok bilginin edinilmesinde kullanılmaktadır.

Önünden geçen canlıların hareketini algılayarak çok kısa bir süre içinde çekim yapabilme özelliğine sahip fotokapanlar üzerine son dönemde GSM devrelerinin entegre edilmesi ve bu teknoloji  ile elde edilen fotoğrafların birkaç dakika içinde cep telefonuna MMS olarak yada mail adresine fotoğraf şeklinde gönderilmesi de mümkün hale gelmiştir.

Bu sayede fotokapanlar yaban hayvanı yakalama ve tasmalama çalışmaları ve kaçak avcılığın engellenmesi gibi koruma faaliyetlerinde büyük kolaylıklar sağlıyor.

ALAN GÜVENLİĞİ ve HIRSIZLIK ÖNLEME

Fotokapanlar, kolay montaj ve bakım gerektirmeyen uzun süreli çalışma ömürleri ile kablolama ve bakımın imkansız olduğu dış mekanlarda hırsızlık, vandalizm ve terör tehtidi için erken uyarı ve suçlunun tespiti amacı ile özel ve riskli alanların korunması, izlenmesi ve kontrolü amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır.

Tarım alanları ve arıcılık gibi sektörlerde zarar verme ve hırsızlık gibi istenmeyen durumları engelleyerek anında müdahale imkanı sağlar.

Şantiye sahaları, riskli üretim ve depolama tesisleri, döküm sahalarının kontrolü, ulaşımı ve kontrolü zor alanlarda konumlanmış boru hattı, güneş / rüzgar enerji santralleri gibi sanayi sahalarının denetimi, güvenliği gibi uygulamalarda başarı ile kullanılmaktadır.

Su kaynakları, maden sahaları gibi hassas koruma isteyen tesislerde başarılı uygulamalar mevcuttur.

Sınır güvenliği, bölge güvenliği, ev / yazlık, site gibi konut alanlarının kontrol ve güvenliği, tekne, yat gibi mobil araçların güvenliği gibi asayiş uygulamalarında kullanılmaktadır.

Fotokapanlar hakkında teknik bilgiler Bu sitede fotokapan nasıl kullanılır, fotokapan nasıl kullanılır, en çok tercih edilen fotokapan modelleri, fotokapan özellikleri, fotokapan modelleri, gsm fotokapanlar, fotokapan nasıl çalışır, nasıl yerleştirilir gibi fotokapanlarla ilgili çok sayıda pratik ve teknik bilgi bulacaksınız. Fotokapanlarla ilgili aradığınız bütün bilgiler bu başlıklarda: Fotokapan Nasıl Kullanılır? En çok tercih edilen fotokapan modelleri ve özellikleri. Fotokapanların güvenlik kamerası olarak kullanımı Fotokapan nasıl yerleştirilir? Fotokapan çekim ayarları nasıl yapılır? En çok satılan fotokapanlar...

 

Tüm Yorumlar

Yorum Yaz

Ürün karşılaştırmaya eklendi.